واقعیت های رشته پزشکی

 اکثر دانش آموزان گروه علوم تجربی با هدف ورود به رشته پزشکی این رشته انتخاب می کنند و می دانند که راه سختی را در پیش دارند که یکی از سختی های آن تعداد بالای داوطلبان است. ولی باید گفت که ناممکن وجود ندارد و همه افراد با تلاش و برنامه ریزی دقیق می توانند به آرزوی خود برسند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد واقعیت های رشته پزشکی اطلاعاتی را ارائه دهیم تا دانش آموزانی که قصد انتخاب رشته و ادامه تحصیل دارند تمام مزایا و معایب رشته پزشکی را بدانند و با در نظر گرفتن تمام جوانب خرید مدرک پزشکی را نیز به عنوان یکی از گزینه های خود در نظر داشته باشند. 


واقعیت های ناگفته رشته پزشکی چیست؟                          

دروس پایه در رشته های پزشکی شامل: بیوشیمی، بافت شناسی، تشریح، تشریح آناتومی، فیزیولوژی، ایمونولوژی، اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنین شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب شناسی عمومی، انگل شناسی، میکروب شناسی و دوره فیزیوپاتولوژی که حدود 31 واحد درسی می باشند و در دو ترم تحصیلی باید پاس شوند که از دروس فیزیوپاتولوژی دانشجو باید حداقل معدل 12 بگیرد تا پاس شود. اگر دانشجویی در درسی نمره پایین تر از 12 گرفته باشد باید مجدد آن واحد را پاس کند. 

به طور کلی هر دانشجوی پزشکی حداقل 5 سال فرصت دارد تا علوم پایه و فیزیوپاتولوژی را با کسب نمره بالا پشت سر بگذارد تا به دوره کارآموزی بالینی وارد شود. بنابراین باید در نظر داشته باشید که برای ورود به رشته های پزشکی باید سخت درس بخوانید و در مراحل تحصیل در رشته پزشکی بار علمی خود افزایش دهید تا بتوانید هم در دروس پایه و هم در دروس تخصصی با بالاترین نمره ها قبول شوید و بتوانید به مراحل بالاتر برسید. در مقاله مراحل تحصیلی در رشته پزشکی، می توانید اطلاعات بیشتری درباره روند درس خواندن و پاس کردن دروس رشته پزشکی، به دست آورید.

 

مزایا رشته پزشکی چیست؟

اگر بخواهیم مزایای تحصیل در رشته پزشکی و در نهایت دریافت مدرک پزشکی و فعالیت در این حیطه را به طور خلاصه بیان کنیم باید بگوییم که از اصلی ترین مزیت های رشته پزشکی درآمد بالای آن است که معمولاً دانش آموزان به دلیل وضعیت اقتصادی بد جامعه ما با هدف رسیدن به درآمد بالا می خواهند که در رشته پزشکی تحصیل کنند تا به درآمد بالایی برسند. 

از طرف دیگر این پزشکان هستند که وظیفه نجات جان افراد را در جامعه دارند و همه مردم تلاش و فداکاری آن ها را می بینند و همیشه قدردان آن ها هستند. همین موضوع سبب شده تا افراد علاقه زیادی به این رشته نشان بدهند و در کنار کسب درآمد بالا از رشته پزشکی در مقابل مردم جامعه مسئولیت بیشتری را به عهده بگیرند. 

همچنین رشته پزشکی عمومی و زیرشاخه های آن از جمله گرایش هایی هستند که دانشجویان پس از به پایان رساندن دوره تحصیلی خیلی سریع در مراکز درمانی مانند: بیمارستان های دولتی و غیر دولتی، مطب و کلینیک های درمانی استخدام می شوند. 

نکته مهم تر این که بازارکار رشته های پزشکی در سراسر جهان داغ بوده و دانشجویان خیلی راحت پس از دریافت مدرک پزشکی در هر رشته ی تخصصی که مایل هستند این امکان را خواهند داشت که به خارج از کشور مهاجرت کنند و در هر کشوری که خواستند فعالیت درمانی و پزشکی خود را آغاز نمایند. 

 

معایب تحصیل در رشته پزشکی

در این جا می خواهیم از معایب تحصیل در رشته پزشکی نکاتی را بیان کنیم که اصلی ترین آن سخت و دشوار بودن قبولی در رشته پزشکی مانند رشته دندانپزشکی، برای همه دانش آموزان رشته تجربی است که اغلب آن ها از رسیدن به هدف خود ناکام می مانند. 

البته از سختی های رشته پزشکی هم باید بدانید که پس از قبولی در این رشته باید سال های زیادی از عمر خود را صرف درس خواندن در رشته پزشکی بکنید، زیرا مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی حداقل 7 و حداکثر 15 سال است. 

در ضمن رشته پزشکی ارتباط تنگاتنگی با سلامت جامعه و جان انسان ها دارد که در مقابل استرس و اضطراب فراوانی به پزشکان وارد می شود. پس اگر می خواهید رشته پزشکی را انتخاب کنید با ویژگی و توانایی های لازم برای فعالیت در این شغل را داشته باشید. 

 

توانایی های لازم برای تحصیل در رشته پزشکی 

بسیار مهم است که دانش آموزان قبل از انتخاب هر رشته ای که در این جا رشته های پزشکی مدنظر می باشد بتوانند آمادگی های لازم را در خود با تحقیق و پژوهش ایجاد کنند، زیرا چنانچه دانشجوی پزشکی به این رشته علاقه مند نباشد و برای درس خواند و پاس کردن واحد های درسی تلاش نکند با وجود سختی های رشته پزشکی حتی نمی تواند مدرک دکتری عمومی خود را دریافت کند. پس حتما قبل از انتخاب رشته خود اطلاعات و توانایی های لازم را در خود تقویت کرده تا یک دانشجوی موفق پزشکی باشید، چرا که رشته پزشکی در مقابل دیگر رشته های تحصیلی بسیار طولانی تر بوده و دانشجو باید دروس و واحدهای متنوع و متعددی را در مسیری سخت و دشوار طی کند.

 

جمع بندی 

در این مقاله تا حدودی ناگفته های رشته پزشکی را توضیح دادیم؛ اما چیزی که آشکار است این نکته می باشد که هر فرد با توجه به اراده و پشتکاری که دارد می تواند در مسیر رسیدن به هدف خود موفق شود، پس اگر هدف شما تحصیل در رشته پزشکی و داشتن مدرک تحصیلی می باشد، خیلی راحت با واقعیت های رشته پزشکی رو به رو خواهید شد و از آن ها عبور می کنید.